Symphony D54+
Price: 1,270.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: 2019, May
-
androidOS: ,
-
phone_androidDisplay: 2.4 inches, 240 x 320 pixels QVGA
-
photo_cameraCamera: 0.3 MP
-
memoryRAM: 64 MB
-
battery_charging_fullBattery: 1000 mAh Battery, 3.7V Lithium-ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony D54+ |
| Brand | Symphony |
| Model | D54+ |
| Price | 1,270.00 Taka (approx) |
| Category | Feature Phone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, May |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 119.50 x 50.6 x 10.8 mm |
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Size | 2.4 inches |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels QVGA |
PLATFORM |
|
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 MB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 64 MB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | Flash,Zoom 8X |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | Yes |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Messaging | SMS |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | 3.7V Lithium-ion Battery |
| Battery Capacity | 1000 mAh Battery |
| Battery Stand By | 250Hrs (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk Time | 5Hrs (Depends on Phone Settings and Network) |
MORE |
|
| Other Features | One press Facebook Button, |