Symphony D72
Price: 1,499.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020
-
androidOS: ,
-
phone_androidDisplay: 2.4 inches, QVGA
-
photo_cameraCamera: 0.08 MP
-
memoryRAM:
-
battery_charging_fullBattery: 1000 mAh, Li-ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony D72 |
| Brand | Symphony |
| Model | D72 |
| Price | 1,499.00 Taka (approx) |
| Category | Feature Phone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM |
| Network 2G | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020 |
| Launch Date | Available. Released 2020 |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 125 x 53 x 14.2 mm |
| Body Color | Full Black, Black Light Blue, Light Blue Black, Dark Blue Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | TFT |
| Display Size | 2.4 inches |
| Display Resolution | QVGA |
PLATFORM |
|
MEMORY |
|
| Memory External | microSD, up to 16 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 0.08 MP |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
FEATURES |
|
| Messaging | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-ion Battery |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Battery Stand By | 312 H (Dependes on Phone Settings & Network) Hours |
| Battery Talk Time | 5 H (Dependes on Phone Settings & Network) Hours |
MORE |
|