GEO T19
Price: 2,800.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021
-
androidOS: KaiOS,
-
phone_androidDisplay: 0.154 inches, 240 x 320 pixels
-
photo_cameraCamera: 2 MP
-
memoryRAM: 512 MB
-
battery_charging_fullBattery: 2000 mAh, Removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | GEO T19 |
| Brand | Geo Phone |
| Model | T19 |
| Price | 2,800.00 Taka (approx) |
| Category | Feature Phone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021 |
| Launch Date | Available. Released 2021 |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Color | Sacramento Green, Space Blue, Flamingo Pink |
| Build | Glossy Plastic Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | QVGA |
| Display Size | 0.154 x 0.154 |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels |
| Display Density | 262 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | KaiOS |
| Chipset | MediaTek MTK 6731 |
| CPU | Quad_Core ARM© Cortex©-A53 |
| GPU | IMG GE8100@350 MHz |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 2 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Messaging | SMS |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
MORE |
|