LG X Style
Price: 6,850.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released Exp. release 2016, September
-
androidOS: Android, 6.0.1 Marshmallow
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 1.5 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Ion 2100 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG X Style |
| Brand | LG |
| Model | X Style |
| Price | 6,850.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, May |
| Launch Date | Available. Released Exp. release 2016, September |
| Made By | South Korea |
BODY |
|
| Body Dimensions | 144.8 x 71.4 x 6.9 mm (5.70 x 2.81 x 0.27 in) |
| Body Weight | 121 gm |
| Body Color | Black, White, Titan |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~294 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0.1 Marshmallow |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| RAM | 1.5 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 5 MP, 720p |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Ion 2100 mAh battery |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264/XviD player |