LG G8s ThinQ
Price: 44,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2019, June
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 6.21 inches, 1080 x 2248 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 12 MP
-
memoryRAM: 6 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3550 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG G8s ThinQ |
| Brand | LG |
| Model | G8s ThinQ (LMG810, LM-G810) |
| Price | 44,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, February |
| Launch Date | Available. Released 2019, June |
BODY |
|
| Body Dimensions | 155.3 x 76.6 x 8 mm (6.11 x 3.02 x 0.31 in) |
| Body Weight | 181 g |
| Body Color | Mirror Black, Mirror Teal, Mirror White, Carmine Red, New Aurora Black, New Moro |
| Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.21 inches, 97.6 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2248 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.79 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) Single-SIM |
| RAM | 6 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 12 MP |
| Secondary Camera | Dual: 8 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1,Type-C 1.0 reversible connector,USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3550 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |