LG V60 ThinQ 5G
Price: 67,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020
-
androidOS: Android, 10.0 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.8 inches, 1080 x 2460 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 64 MP
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG V60 ThinQ 5G |
| Brand | LG |
| Model | V60 ThinQ 5G |
| Price | 67,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Network 5G | 5G band 2(1900), 25(1900), 41(2500), 66(1700), 71(600), SA/NSA/Sub6 |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, February |
| Launch Date | Available. Released 2020 |
BODY |
|
| Body Dimensions | 169.3 x 77.6 x 8.9 mm (6.67 x 3.06 x 0.35 in) |
| Body Weight | 218 g |
| Body Color | Classy Blue, Classy White |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass 5), Glass Back (Gorilla Glass 6), Aluminum Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) - Dual SIM Model |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 64 MP |
| Secondary Camera | 10 MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash,HDR, Panorama |
| Video | 4320p@30fps, 2160p@30/60fps, 1080p, HDR10+ |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Battery Charging (Quick Charge 4.0+) |
MORE |
|
| Other Features | Wireless Charging |