Huawei P9 Plus
Price: 53,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, May
-
androidOS: Android, 6.0 Marshmallow, upgradable to 7.0 (Nougat)
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual 12 MP, f/2.2, 27 mm, Leica optics, phase dete
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 3400 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei P9 Plus |
| Brand | Huawei |
| Model | P9 Plus |
| Price | 53,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - VIE-L09, VIE-L29 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - VIE-L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, April |
| Launch Date | Available. Released 2016, May |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 152.3 x 75.3 x 7 mm |
| Body Weight | 162 gm |
| Body Color | Haze Gold, Quartz Grey, Ceramic White |
DISPLAY |
|
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~401 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0 Marshmallow, upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 955 |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 12 MP, f/2.2, 27 mm, Leica optics, phase dete |
| Secondary Camera | 8 MP, f/1.9, autofocus, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/eAAC+/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 3400 mAh battery |
| Battery Stand By | No |
| Battery Talk Time | No |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging |
| Infrared | Yes |