Motorola Moto E6 Play
Price: 14,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2020, January
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio
-
photo_cameraCamera: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh, Removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto E6 Play |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E6 Play |
| Price | 14,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, October |
| Launch Date | Exp. Release 2020, January |
BODY |
|
| Body Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.3 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Body Weight | 140 g |
| Body Color | Turquoise Blue, Anthracite |
| Build | Front Glass, Plastic Body |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Charging | Battery Charging 5W |
MORE |
|