Huawei Honor 8
Price: 32,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, July
-
androidOS: Android, 6.0 Marshmallow, upgradable to 7.0 (Nougat)
-
phone_androidDisplay: 5.2 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual 12 MP, f/2.2, 35mm, laser autofocus, dual-LED
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 3000 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Honor 8 |
| Brand | Huawei |
| Model | Honor 8 |
| Price | 32,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, July |
| Launch Date | Available. Released 2016, July |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 145.5 x 71 x 7.5 mm |
| Body Weight | 153 gm |
| Body Color | Pearl White, Midnight Black, Sapphire Blue, Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.2 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~423 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0 Marshmallow, upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32/64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 12 MP, f/2.2, 35mm, laser autofocus, dual-LED |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | 1/2.9" sensor size, 1.25 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 3000 mAh battery |
| Battery Stand By | No |
| Battery Talk Time | No |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging: 47% in 30 min (Smart Power 4.0) |
| Infrared | Yes |