Motorola Moto E (2020)
Price: 13,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2020, June
-
androidOS: Android, 10.0 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.2 inches, 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3550 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto E (2020) |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E (2020) |
| Price | 13,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, June |
| Launch Date | Exp. Release 2020, June |
BODY |
|
| Body Dimensions | 159.8 x 76.6 x 8.7 mm (6.29 x 3.02 x 0.34 in) |
| Body Weight | 185 g |
| Body Color | Midnight Blue |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 271 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3550 mAh |
MORE |
|