Motorola One 5G
Price: 42,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020, September
-
androidOS: Android, 10 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.7 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Quad: 48 MP, (wide)
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola One 5G |
| Brand | Motorola |
| Model | One 5G |
| Price | 42,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano-SIM |
| Network 5G | SA/NSA |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, September |
| Launch Date | Available. Released 2020, September |
BODY |
|
| Body Dimensions | 168 x 74 x 9 mm (6.61 x 2.91 x 0.35 in) |
| Body Weight | 207 g |
| Body Color | Oxford Blue |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD, 90Hz, HDR10 |
| Display Size | 6.7 inches, 104.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.3 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Quad: 48 MP, (wide) |
| Secondary Camera | Dual: 16 MP, (wide) |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Ring Flash (macro camera), Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging 15W |
MORE |
|