Motorola Moto E6i
Price: 18,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, February
-
androidOS: Android, 10 (Ten) (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 6.1 inches, 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP, (wide)
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto E6i |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E6i, XT2053-5 |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, February |
| Launch Date | Available. Released 2021, February |
BODY |
|
| Body Dimensions | 155.6 x 73 x 8.5 mm (6.13 x 2.87 x 0.33 in) |
| Body Weight | 160 g |
| Body Color | Titanium Gray, Pink |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) (Go Edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Charging | Charging 10W |
MORE |
|