Motorola Tab G20
Price: 13,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2021, October
-
androidOS: Android, 11
-
phone_androidDisplay: 8 inches, 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 3 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5100 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Tab G20 |
| Brand | Motorola |
| Model | Tab G20 |
| Price | 13,990.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Network SIM | No |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, September |
| Launch Date | Exp. Release 2021, October |
BODY |
|
| Body Dimensions | 199.1 x 121.8 x 8.2 mm (7.84 x 4.80 x 0.32 in) |
| Body Weight | 305 g |
| Body Color | Platinum Grey |
| Build | Glass Front, Aluminum Back, Aluminum Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | TDDI IPS LCD, 350 nits (typ) |
| Display Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 189 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| Chipset | Mediatek MT8768T Helio P22T (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Charging | Charging 10W |
MORE |
|