Motorola Moto G200 5G
Price: 44,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2022, February
-
androidOS: Android, 11
-
phone_androidDisplay: 6.8 inches, 1080 x 2460 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 108 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto G200 5G |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G200 5G |
| Price | 44,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, November |
| Launch Date | Available. Released 2022, February |
BODY |
|
| Body Dimensions | 168.1 x 75.5 x 8.9 mm (6.62 x 2.97 x 0.35 in) |
| Body Weight | 202 g |
| Body Color | Stellar Blue, Glacier Green |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
DISPLAY |
|
| Display Type | LCD, 144Hz, HDR10 |
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.99 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging 33W |
MORE |
|