Huawei MediaPad T2 7.0 Pro
Price: 22,900.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, September
-
androidOS: Android, 5.1 Lollipop
-
phone_androidDisplay: 7 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, f/2.0, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 3 GB/ 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 4360 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MediaPad T2 7.0 Pro |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad T2 7.0 Pro |
| Price | 22,900.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, August |
| Launch Date | Available. Released 2016, September |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 187.4 x 105.8 x 8.2 mm |
| Body Weight | 250 gm |
| Body Color | White, Gold, Blue, Pink |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 7.0 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes - Emotion UI 3.1 |
| Display Density | ~315 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.1 Lollipop |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB, 3 GB RAM or 16 GB, 2 GB RAM - PLE-701L / 16 |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 3 GB/ 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 4360 mAh battery |
MORE |
|
| Other Features | MP3/WAV/Flac player |