Huawei MediaPad M5 8
Price: 32,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, April
-
androidOS: Android, 8.0 Oreo
-
phone_androidDisplay: 8.4 inches, 2560 x 1600 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, phase detection autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 5100 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MediaPad M5 8 |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad M5 8 |
| Price | 32,500.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, February |
| Launch Date | Available. Released 2018, April |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 212.6 x 124.8 x 7.3 mm |
| Body Weight | 316 gm |
| Body Color | Space Gray, Champagne Gold |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 8.4 inches |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 8.0 |
| Display Density | ~359 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.0 Oreo |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960s |
| CPU | Octa-core |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32/64/128 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, phase detection autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 5100 mAh battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging |