Huawei Ascend GX1
Price: 19,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2014, December
-
androidOS: Android, 4.4 KitKat
-
phone_androidDisplay: 6 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Ion 3500 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Ascend GX1 |
| Brand | Huawei |
| Model | Ascend GX1 |
| Price | 19,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 3(1800), 38(2600) |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2014, December |
| Launch Date | Available. Released 2014, December |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 161 x 84.5 x 9.2 mm |
| Body Weight | 173 gm |
| Body Color | White, Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.0 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~245 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 4.4 KitKat |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 2 MP, 720p |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Ion 3500 mAh battery |
| Battery Stand By | Up to 240 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 10 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP3/WAV/eAAC+/Flac player |