Huawei MediaPad X2
Price: 36,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2015, May
-
androidOS: Android, 5.0 (Lollipop), planned upgrade to 6.0 (Marshmallo
-
phone_androidDisplay: 7 inches, 1200 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 3 GB/ 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 5000 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MediaPad X2 |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad X2 |
| Price | 36,500.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - GEM-703L |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2015, March |
| Launch Date | Available. Released 2015, May |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 183.5 x 103.9 x 7.2 mm |
| Body Weight | 239 gm |
| Body Color | Moonlight silver, Amber gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 7.0 inches |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes, up to 10 fingers - Huawei Emotion UI 3.0 |
| Display Density | ~323 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.0 (Lollipop), planned upgrade to 6.0 (Marshmallo |
| Chipset | HiSilicon Kirin 930 |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB, 2 GB RAM/ 32 GB, 3 GB RAM |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB/ 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/WMA/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - DTS sound - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - DTS sound - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh battery |
| Battery Stand By | Up to 576 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | Power Bank/Reverse charging |