Huawei Ascend G620s
Price: 17,850.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2014, November
-
androidOS: Android, 4.4.2 KitKat
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 2000 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Ascend G620s |
| Brand | Huawei |
| Model | Ascend G620s |
| Price | 17,850.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Micro-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2014, September |
| Launch Date | Available. Released 2014, November |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 142.9 x 72 x 8.5 mm |
| Body Weight | 160 gm |
| Body Color | Black, White |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes - Emotion UI 3.0 |
| Display Density | ~294 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 4.4.2 KitKat |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 2000 mAh battery |
MORE |
|
| Other Features | MP3/WAV/eAAC+ player |