Huawei Honor 6
Price: 28,700.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2014, August
-
androidOS: Android, 4.4.2 (KitKat), 5.1.1 (Lollipop), planned upgrade
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP (f/2.0, 28mm), autofocus, dual-LED flash
-
memoryRAM: 3 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 3100 mAh battery (11.8 Wh), Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Honor 6 |
| Brand | Huawei |
| Model | Honor 6 |
| Price | 28,700.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - H60-L02, H60-L12 GSM 900 / 1800 / 1900 - H60-L01 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 - H60-L02, H60-L12, H60-L04 TD-SCDMA - H60-L01 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - H60-L02, H60-L12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2014, June |
| Launch Date | Available. Released 2014, August |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 139.6 x 69.7 x 7.5 mm |
| Body Weight | 130 gm |
| Body Color | Black, White |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes, up to 10 fingers |
| Display Density | ~445 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 4.4.2 (KitKat), 5.1.1 (Lollipop), planned upgrade |
| Chipset | HiSilicon Kirin 920 |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T624MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16/32 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| RAM | 3 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP (f/2.0, 28mm), autofocus, dual-LED flash |
| Secondary Camera | 5 MP (f/2.4, 22mm) |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Dolby Digital Plus audio enhancement - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot/ DLNA (market dependent) |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - Dolby Digital Plus audio enhancement - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 3100 mAh battery (11.8 Wh) |
MORE |
|
| Other Features | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Infrared | Yes |