Huawei Honor Play
Price: 32,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, August
-
androidOS: Android 8.1, Oreo
-
phone_androidDisplay: 6.3 inches, 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual : 16, f/2.2, PDAF
-
memoryRAM: 4 GB, 6 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3750 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Honor Play |
| Brand | Huawei |
| Model | Honor Play |
| Price | 32,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, July |
| Launch Date | Available. Released 2018, August |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 157.9 x 74.3 x 7.5 mm (6.22 x 2.93 x 0.30 in) |
| Body Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Body Color | Midnight Black, Navy Blue, Violet, Player Edition |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 8.2 |
| Display Density | 409 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.1 |
| OS Version | Oreo |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 4 GB, 6 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual : 16, f/2.2, PDAF |
| Secondary Camera | 16 MP, f/2.0, 2.0µm |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3750 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 18W |