Huawei Honor 9N (9i)
Price: 21,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. release 2018, July 31th
-
androidOS: Android 8.0, Oreo
-
phone_androidDisplay: 5.84 inches, 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual 13 MP, PDAF
-
memoryRAM: 3 GB, 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Honor 9N (9i) |
| Brand | Huawei |
| Model | Honor 9N (9i) |
| Price | 21,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, July |
| Launch Date | Exp. release 2018, July 31th |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 149.2 x 71.8 x 7.7 mm (5.87 x 2.83 x 0.30 in) |
| Body Weight | 152 g (5.36 oz) |
| Body Color | Lavender Purple, Robin Egg Blue, Sapphire Blue, Mi |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 432 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.0 |
| OS Version | Oreo |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB, 128GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 3 GB, 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 13 MP, PDAF |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |