Huawei Honor Note 10
Price: 36,900.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, August
-
androidOS: Android 8.1, Oreo
-
phone_androidDisplay: 6.95 inches, 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: 16 MP, f/1.8, PDAF
-
memoryRAM: 6 GB, 8 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Honor Note 10 |
| Brand | Huawei |
| Model | Honor Note 10 |
| Price | 36,900.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, July |
| Launch Date | Available. Released 2018, August |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 177 x 85 x 7.7 mm (6.97 x 3.35 x 0.30 in) |
| Body Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Body Color | Midnight Black, Phantom Blue |
| Build | Front/rear glass, aluminum frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.95 inches, 122.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 355 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.1 |
| OS Version | Oreo |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 6 GB, 8 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 16 MP, f/1.8, PDAF |
| Secondary Camera | 13 MP, f/2.0 |
| Camera Features | LED Flash,HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes with Dual Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | No |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 4.5V/5A |