Huawei Mate 20 Pro
Price: 96,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, November
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 6.39 inches, 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Triple: 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7
-
memoryRAM: 6 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4200 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Mate 20 Pro |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 20 Pro |
| Price | 96,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, October |
| Launch Date | Available. Released 2018, November |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 157.8 x 72.3 x 8.6 mm (6.21 x 2.85 x 0.34 in) |
| Body Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Body Color | Emerald Green, Midnight Blue, Twilight, Pink Gold, |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 538 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Yes, NM card, up to 256GB (uses SIM 2) |
| RAM | 6 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7 |
| Secondary Camera | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Camera Features | Leica Optics,Dual-LED Dual-tone Flash,Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | No |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4200 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) |
| Infrared | Yes |