Huawei Mate 20 X
Price: 89,999.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, November
-
androidOS: Android, 9.0 Pie
-
phone_androidDisplay: 7.2 inches, 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Triple: 40 MP
-
memoryRAM: 6 GB, 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Mate 20 X |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 20 X |
| Price | 89,999.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, October |
| Launch Date | Available. Released 2018, November |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 174.6 x 85.4 x 8.2 mm (6.87 x 3.36 x 0.32 in) |
| Body Weight | 232 g |
| Body Color | Midnight Blue, Phantom Silver |
| Build | Front/back Glass & Aluminum Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 7.2 inches, 130.7 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 346 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 Pie |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6 GB, 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 40 MP |
| Secondary Camera | 24 MP |
| Camera Features | Leica Optics,Dual-LED Dual-tone Flash,Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 22.5W |
| Infrared | Yes |