Huawei MediaPad T5
Price: 18,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, September
-
androidOS: Android, 8.0 (Oreo)
-
phone_androidDisplay: 10.1 inches, 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio
-
photo_cameraCamera: 5 MP, f/2.4, AF
-
memoryRAM: 2 GB, 3 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5100 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MediaPad T5 |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad T5 |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, August |
| Launch Date | Available. Released 2018, September |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 243 x 164 x 7.8 mm (9.57 x 6.46 x 0.31 in) |
| Body Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Body Color | Black, Champagne Gold |
| Build | Front glass, Aluminum body |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 224 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.0 (Oreo) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB, 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 2 GB, 3 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP, f/2.4, AF |
| Secondary Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (LTE model), GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | MP3/WAV/Flac player |