Huawei Enjoy 9
Price: 11,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, December
-
androidOS: Android, 8.1 (Oreo)
-
phone_androidDisplay: 6.26 inches, 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP, f/1.8, PDAF
-
memoryRAM: 3 GB, 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Enjoy 9 |
| Brand | Huawei |
| Model | Enjoy 9 |
| Price | 11,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, December |
| Launch Date | Available. Released 2018, December |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 158.9 x 76.9 x 8.1 mm (6.26 x 3.03 x 0.32 in) |
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Body Color | Black, Red, Aurora Blue, Aurora Violet |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| RAM | 3 GB, 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |