Huawei Nova 4
Price: 45,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, December
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 6.4 inches, 1080 x 2310 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 48 MP, f/1.8, PDAF
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3750 mAh Battery, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 4 |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 4 |
| Price | 45,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, December |
| Launch Date | Available. Released 2018, December |
| Made By | Red, White, Black, Aurora Blue |
BODY |
|
| Body Dimensions | 157 x 75.1 x 7.8 mm (6.18 x 2.96 x 0.31 in) |
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2310 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 398 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 48 MP, f/1.8, PDAF |
| Secondary Camera | 25 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3750 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 9V/2A 18W |