Huawei P Smart Z
Price: 26,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2019, June
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 6.59 inches, 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 16 MP
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei P Smart Z |
| Brand | Huawei |
| Model | P Smart Z, STK-LX1 |
| Price | 26,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, May |
| Launch Date | Available. Released 2019, June |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 163.5 x 77.3 x 8.8 mm (6.44 x 3.04 x 0.35 in) |
| Body Weight | 196.8 g |
| Body Color | Emerald Green, Midnight Black, Sapphire Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 391 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 1 TB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 16 MP |
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (Market Dependent) |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Photo Viewer |