Huawei Nova 5
Price: 0.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2019, June
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 6.39 inches, 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Quad: 48 MP
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3500 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 5 |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 5 (SEA-AL00, SEA-TL00) |
| Price | 0.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, June |
| Launch Date | Exp. Release 2019, June |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 157.4 x 74.8 x 7.3 mm (6.20 x 2.94 x 0.29 in) |
| Body Weight | 171 g |
| Body Color | Black, Purple, Green |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 |
| CPU | Octa-core (2x2.7 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Quad: 48 MP |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0,Type-C 1.0 reversible connector,USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | No |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3500 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 40W (85% in 30 min) |