Huawei MediaPad M6 10.8
Price: 0.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2019, July
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 10.8 inches, 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio
-
photo_cameraCamera: 13 MP
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 7500 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MediaPad M6 10.8 |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad M6 10.8 |
| Price | 0.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, June |
| Launch Date | Exp. Release 2019, July |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 257 x 170 x 7.2 mm (10.12 x 6.69 x 0.28 in) |
| Body Weight | 498 g |
| Body Color | Champagne Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 10.8 inches, 338.2 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 280 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash,HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, magnetic con |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 7500 mAh Battery |
MORE |
|