Xiaomi Qin F21 Pro Plus
Price: 11,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, August
-
androidOS: Android, 11
-
phone_androidDisplay: 2.8 inches, 480 x 640 pixels
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 3 GB, 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2120 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Xiaomi Qin F21 Pro Plus |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Qin F21 Pro Plus |
| Price | 11,000.00 Taka (approx) |
| Category | Feature Phone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, March |
| Launch Date | Available. Released 2021, August |
BODY |
|
| Body Dimensions | 131 x 53.5 x 9.5 mm |
| Body Weight | 100 g |
| Body Color | Black, White |
DISPLAY |
|
| Display Type | TFT IPS LCD |
| Display Size | 2.8 Inches |
| Display Resolution | 480 x 640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 286 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| Chipset | Unisoc Tiger T310 (12nm) |
| CPU | Quad-core (1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GE8300 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 3 GB, 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Auto Flash |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
FEATURES |
|
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 2120 mAh |
| Charging | Fast Charging 7.5W |
MORE |
|