Symphony V47
Price: 4,950.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 4.5 inches, -
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 1800 mAh Battery, Removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony V47 |
| Brand | Symphony |
| Model | V47 |
| Price | 4,950.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | 2G (GSM 900/1800) - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | 3G (WCDMA 2100) |
| Network 4G | - |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro & Regular) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 133 X 66.8 X 9.9 mm |
| Body Weight | 132.6g (with battery) |
| Body Color | Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | TN |
| Display Size | 4.5” FWVGA TN Display |
| Display Resolution | - |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 217 |
| Display Screen Protection | No |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | 1.3 GHz Quad Core |
| CPU | 4x Cortex-A7 1.3GHz |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flashlight,ZoomSuperPix Sensorf/2.0 (back) f/2.2 (front) Facebeauty |
| Video | MPEG4, H.263,H.264,WMV, 3GP |
SOUND |
|
| Audio | MP3,WAV,AAC |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V2.1) |
| USB | Yes (V2.0) |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | GalaxyCore (Back & Front) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1800 mAh Battery |
| Battery Stand By | 200 Hours (depends on phone settings & network) |
| Battery Talk Time | 6 Hours (*Depends on phone setting, network) |
MORE |
|
| Infrared | No |