Symphony Xplorer T7 PRO
Price: 8,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 4.4.2, Kitkat
-
phone_androidDisplay: 7 inches, WSVGA (600 X 1024)
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3200 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Xplorer T7 PRO |
| Brand | Symphony |
| Model | Xplorer T7 PRO |
| Price | 8,490.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | 2G (GSM 800/1800) |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | NA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 113 x 192 x 10.4mm |
| Body Weight | - |
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | WSVGA Display |
| Display Size | 7" |
| Display Resolution | WSVGA (600 X 1024) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | - |
| Display Screen Protection | No |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 4.4.2 |
| OS Version | Kitkat |
| Chipset | - |
| CPU | 1.3GHz Dual Core |
| GPU | Mali 400 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | Geo Trading |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11, Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3200 mAh Battery |
| Battery Stand By | 400 Hours (depends on phone settings & network) |
| Battery Talk Time | 4 Hours (depends on phone settings & network) |
MORE |
|
| Other Features | Built-in Applications : Skype, Facebook, YouTube |
| Infrared | No |