Symphony H120
Price: 5,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 5.1, Lollipop
-
phone_androidDisplay: 5 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3200 mAh Battery, Li-Poly Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony H120 |
| Brand | Symphony |
| Model | H120 |
| Price | 5,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Regular + Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 70.9 X 142.5 X 8.4 mm |
| Body Weight | 155 gm (with battery) |
| Body Color | Gray, Dark Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS |
| Display Size | 5" |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293.72 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 5.1 |
| OS Version | Lollipop |
| CPU | 4x Cortex-A7 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash : Yes Zoom : Up to 4X HDR, Panorama, Face Beauty |
| Video | 720p (Playback & Record) |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Samsung (Back) & OV (Front) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Poly Battery |
| Battery Capacity | 3200 mAh Battery |
| Battery Stand By | 740 Hours (Depends on Phone Setting, Network) |
| Battery Talk Time | 14 Hours (Depends on Phone Setting, Network) |
MORE |
|
| Other Features | Other Features : Big Battery |