Symphony Symtab 60
Price: 9,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 8 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 4200 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Symtab 60 |
| Brand | Symphony |
| Model | SYMTAB 60 |
| Price | 9,490.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Regular + Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 219.4 X 126.8 X 9.4 mm |
| Body Weight | 367g (With battery) |
| Body Color | Gold, Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Display |
| Display Size | 8" HD |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 183.58 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| CPU | 4x 32bit Cortex-A7 1.3GHz |
| GPU | Mali 400 GHz |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | Up to 32 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p (Playback & Record) |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | V4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 4200 mAh Battery |
| Battery Stand By | 350 Hours (Depends on phone settings and network) |
| Battery Talk Time | 12 Hours (Depends on phone settings and network) |
MORE |
|
| Other Features | USB Modem : Yes |