Symphony Inova
Price: 8,390.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2900 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Inova |
| Brand | Symphony |
| Model | Inova |
| Price | 8,390.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Network 4G | FDD1/3 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 143 X 71 X 8.3 mm |
| Body Weight | 134g (with battery) |
| Body Color | Iron Gray, Jet Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS 2.5D Display |
| Display Size | 5” HD |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Quad-Core 1.3GHz |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | f/2.2 (Back & Front Camera),Bokeh Mode,Face Beauty Mode,Fisheye Mode |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Samsung (Back & Front Camera) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 2900 mAh Battery |
| Battery Stand By | 220 Hours (*Depends on phone setting, network) |
| Battery Talk Time | 11 Hours (*Depends on phone setting, network) |
MORE |
|
| Other Features | Otg : Yes |