Symphony H300
Price: 7,690.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android Lollipop 5.1, Lollipop
-
phone_androidDisplay: 5 inches,
-
photo_cameraCamera: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony H300 |
| Brand | Symphony |
| Model | H300 |
| Price | 7,690.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | 2G (GSM 900/1800) |
| Network 3G | 3G (WCDMA 2100) |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 143.5 X 72 X 8.7 mm |
| Body Weight | 149gm (with battery) |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5" |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293.72 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android Lollipop 5.1 |
| OS Version | Lollipop |
| Chipset | 1.4 GHz Octa Core |
| CPU | 8x Cortex-A7 1.4 GHz |
| GPU | Mali-450 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | Yes (V2.0) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Yes |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh Battery |
| Battery Stand By | 240 Hours (depends on phone setting, network) |
| Battery Talk Time | 10 Hours (depends on phone setting, network) |
MORE |
|
| Other Features | Smart Awake, |