Symphony Roar V150
Price: 6,590.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.34 inches, FWVGA+
-
photo_cameraCamera: 5 MP, Autofocus, LED Flash
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Roar V150 |
| Brand | Symphony |
| Model | Roar V150 |
| Price | 6,590.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | 2G (Band B2/B3/B5/B8) |
| Network 3G | 3G (Band B1) |
| Network 4G | 4G (Band B1/B3/B8) |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 147.2 X 70.9 X 9.5 mm |
| Body Weight | 149.0 G (with battery) |
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | TN |
| Display Size | 5.34” |
| Display Resolution | FWVGA+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 201 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| CPU | Quad Core 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP, Autofocus, LED Flash |
| Secondary Camera | 5 MP, LED Flash |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | Yes (V2.0) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh Battery |
| Battery Stand By | 250 Hours (Depends on phone settings and network) |
| Battery Talk Time | 10 Hours (Depends on phone settings and network) |
MORE |
|
| Other Features | Zoom : Up to 4x |