Symphony i90 (1GB)
Price: 8,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.2 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 13 MP, f/2.1, autofocus, LED Flash
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i90 (1GB) |
| Brand | Symphony |
| Model | i90 (1GB) |
| Price | 8,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | 2G (GSM 900/1800) |
| Network 3G | 3G (WCDMA 2100) |
| Network 4G | 4G (Band 3 &Band 5) |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 150.3 X 74.4 X 9.6 mm |
| Body Weight | 164 g (with Battery) |
| Body Color | Gold, Grey, Black, Red |
DISPLAY |
|
| Display Type | HD 2.5D IPS Display |
| Display Size | 5.2 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| CPU | 4x Cortex-A53 1.3GHz |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, f/2.1, autofocus, LED Flash |
| Secondary Camera | 13 MP, f/2.0, autofocus |
| Camera Features | f/2.0 (Back & Front Camera),Selfie Button, Special Beauty App,Face Beauty, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | V4.2 |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
| Battery Stand By | 500 hours (depends on phone setting, network) |
| Battery Talk Time | 30 hours (depends on phone setting, network) |
MORE |
|
| Other Features | USB Modem : Yes |