Symphony P9+
Price: 13,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 13 MP with front Flash
-
memoryRAM: 3 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony P9+ |
| Brand | Symphony |
| Model | P9+ |
| Price | 13,490.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800MHz |
| Network 3G | WCDMA 2100MHz |
| Network 4G | LTE-FDD Band 3/5 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 155.6 X 77.6 X 9.3 mm |
| Body Weight | 150g (With Battery) |
| Build | Metal back |
DISPLAY |
|
| Display Type | FHD IPS 2.5D Curved Display |
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| CPU | Octa Core 8x Cortex A53 1.3 GHz, 64-bit |
| GPU | Mali-T720 MP3 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 3 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP with front Flash |
| Secondary Camera | 13MP with dual tone Flash |
| Camera Features | f/2.0 ApertureSelfie Flash Zoom : Up to 4xFlashlightHDR, Facebeauty, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | OTG : Yes |