Symphony R100 (2GB RAM)
Price: 9,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 6.0, Marshmallow
-
phone_androidDisplay: 5 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony R100 (2GB RAM) |
| Brand | Symphony |
| Model | R100 (2GB RAM) |
| Price | 9,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | 2G (GSM 850/900/1800/1900) |
| Network 3G | 3G (WCDMA B1/B8) |
| Network 4G | 4G (LTE:TDD B3/B5, FDD B40) |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 144.4 X 71.6 X 9.7 mm |
| Body Weight | 169 g (with battery) |
| Body Color | Gold, Space Grey |
DISPLAY |
|
| Display Type | HD IPS |
| Display Size | 5.00 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 6.0 |
| OS Version | Marshmallow |
| CPU | 4x Cortex-A53 1.3GHz |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 5.0 MP |
| Camera Features | Flash : Yes (Rear & Front) Zoom : Up to 4X Sensor : ON (Back) & Samsung (Front) Features : Face Beauty, Panorama, HDR, Night Mode,Sports Mode, Screen Frame |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Battery Stand By | 267 Hours (4G), 333 Hours (3G) [Depends on phone s |
| Battery Talk Time | 16.2 Hours (3G), 27.3 Hours (2G) [Depends on phone |
MORE |
|
| Other Features | OTG : Yes |