Symphony H400
Price: 8,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 6.0, Marshmallow
-
phone_androidDisplay: 5 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3200 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony H400 |
| Brand | Symphony |
| Model | H400 |
| Price | 8,490.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | 2G (GSM 850/900/1800/1900) |
| Network 3G | 3G (WCDMA 2100) |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 142.5 X 72.5 X 8.9 mm |
| Body Weight | 150g (with battery) |
| Body Color | Black, Silver |
DISPLAY |
|
| Display Type | HD IPS |
| Display Size | 5.00 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 6.0 |
| OS Version | Marshmallow |
| CPU | 4x 64-bit Cortex-A53 1.3 GHz |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 5.0 MP |
| Camera Features | Flash : YesZoom : 4XSensor : Sony IMX (Back) & Samsung (Front)Features : Face Beauty, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3200 mAh Battery |
| Battery Stand By | 600+ hours (depends on phone settings and network) |
| Battery Talk Time | 15 hours (depends on phone settings and network) |
MORE |
|
| Other Features | USB Modem : Yes |