Symphony Z9
Price: 13,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 13MP + 2MP with dual Flash
-
memoryRAM: 3 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Z9 |
| Brand | Symphony |
| Model | Z9 |
| Price | 13,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900MHz |
| Network 3G | WCDMA 850 / 900 / 1900 / 2100MHz |
| Network 4G | FDD-LTE TDD-LTE B1 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B20 B40 / B41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano SIM + Micro SIM, or Micro SIM + MicroSD card |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 155.35 X 75.9 X 7.08 mm |
| Body Weight | 150g (With Battery) |
DISPLAY |
|
| Display Type | FHD IPS |
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| CPU | Octa Core 8 x Cortex A53 1.5 GHz |
| GPU | Mali-T860 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 3 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13MP + 2MP with dual Flash |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | OTG : Yes |