Symphony V96
Price: 4,890.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 8.1, Oreo
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 480 x 854 pixels
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2200 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony V96 |
| Brand | Symphony |
| Model | V96 |
| Price | 4,890.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | 2G (GSM 850/900/1800/1900 MHz) |
| Network 3G | 3G (WCDMA 2100 MHz) |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro + Nano) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 142.8 X 73 X 10.5 mm |
| Body Weight | 155g (With Battery) |
DISPLAY |
|
| Display Type | TN Display |
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 196 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.1 |
| OS Version | Oreo |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| GPU | Mali-400 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Zoom : Up to 4X Sensor : GalaxyCore Features : f/2.2 (Back & Front) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2200 mAh Battery |
| Battery Stand By | 220 Hours (depends on phone settings and network) |
| Battery Talk Time | 2G: 22 hrs, 3G: 8.8 hrs (depends on phone settings |
MORE |
|
| Other Features | OTG : No |