Symphony i75
Price: 8,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 8.1.0, Oreo
-
phone_androidDisplay: 5.72 inches, HD+
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2800 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i75 |
| Brand | Symphony |
| Model | i75 |
| Price | 8,490.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 153.5 X 74 X 9.2 mm |
| Body Weight | 186g ( With Battery) |
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | HD+ Full Vision 2.5D Display |
| Display Size | 5.72 inches |
| Display Resolution | HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 281 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.1.0 |
| OS Version | Oreo |
| CPU | 1.3GHz Quad-Core Processor |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Flash : Dual Flash Zoom : Up to 4X Auto Focus : Yes (Back Camera) Sensor : Samsung (Back Camera); OV (Front Camera) Features : f/2.0 (Back & Front), Face Beauty, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | Yes (V2.0) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2800 mAh Battery |
| Battery Stand By | 228 Hours (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk Time | 28.6 Hours on 2G/ 13.5 Hours on 3G (Depends on Pho |
MORE |
|