Symphony V135
Price: 5,690.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android 8.1, Oreo
-
phone_androidDisplay: 5.34 inches, FWVGA+
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2150 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony V135 |
| Brand | Symphony |
| Model | V135 |
| Price | 5,690.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM:900/1800 |
| Network 3G | WCDMA:2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 146.7 X 72 X 10.15 mm |
DISPLAY |
|
| Display Size | 5.34 inches |
| Display Resolution | FWVGA+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 201 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.1 |
| OS Version | Oreo |
| CPU | 4x Cortex-A7, 1.3GHz |
| GPU | Mali 400 MP2 500M |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Zoom : Up to 4X Sensor : GC (Back & Front) Features : f/2.2 (Back & Front), Panorama, HDR, Face Beauty |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.2) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2150 mAh Battery |
| Battery Stand By | 350 Hours (Depends on phone settings and network) |
| Battery Talk Time | 16 Hours (Depends on phone settings and network) |
MORE |
|
| Other Features | OTG : No |