Symphony i10+
Price: 7,590.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android, 7.0 (Nougat)
-
phone_androidDisplay: 5.2 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i10+ |
| Brand | Symphony |
| Model | i10+ |
| Price | 7,590.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | WCDMA 900/2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 146 X 72.5 X 8.6 mm |
| Body Weight | 163.8g (with battery) |
| Body Color | Black, Gold, Grey |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Screen |
| Display Size | 5.2 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.0 (Nougat) |
| CPU | 4x 32bit Cortex-A7 1.3GHz |
| GPU | Mali 400 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | f/2.0 (Back & Front Camera),Face Beauty, Panorama,Night Mode, HDR, Scene Mode,Filter, Professional Mode, Flash Lamp |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh Battery |
| Battery Stand By | 302 Hours (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk Time | 26 Hours on 2G / 10 Hours on 3G (Depends on Phone |
MORE |
|
| Other Features | OTG : Yes |