Symphony i60
Price: 7,575.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android, 7.0 (Nougat)
-
phone_androidDisplay: 5 inches, HD
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i60 |
| Brand | Symphony |
| Model | i60 |
| Price | 7,575.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | WCDMA 2100 MHz |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 146.3 X 73.7 X 9.8 mm |
| Body Weight | 167.8 g |
| Body Color | Black, Grey, Gold, Rose Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Screen |
| Display Size | 5 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293.72 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.0 (Nougat) |
| CPU | 4xCortex-A7 1.3GHz |
| GPU | Mali-400 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Time Lapse, Auto HDR,Face beauty, Panorama,Auto Portrait (Bokeh),Auto Scene Detection,Auto Night Mode, Scene Frame,Professional Mode |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | No |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh Battery |
| Battery Stand By | 273 Hours (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk Time | 10 Hours (3G); 22 Hours (2G) (Depends on Phone Set |
MORE |
|