Symphony V155
Price: 6,190.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android, Oreo Go 8.1.0
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels, HD
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2400 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony V155 |
| Brand | Symphony |
| Model | V155 |
| Price | 6,190.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900/1800MHz |
| Network 3G | WCDMA B1, B8 |
| Network 4G | LTE-FDD: B1,B3,B8 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 144.2 x 72 x 10.3 mm |
| Body Weight | 151.3 gm (With battery) |
| Body Color | Full Gold, Dark Blue + Black, Full Black, Red + Bl |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Screen |
| Display Size | 5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | Oreo Go 8.1.0 |
| CPU | Quad-core 1.3GHz |
| GPU | 420 MHz |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | f/2.2 (front+back),HDR, Face Beauty,Panorama, Screen Filter |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.2) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2400 mAh Battery |
| Battery Stand By | 200 Hours (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk Time | 3 Hours (Depends on Phone Settings and Network) |
MORE |
|
| Other Features | USB Mass Storage : Yes |